SCCA AWARDS DINNER 2021-2022

Share Post:

SCCA AWARDS DINNER 2021-2022

Share Post:

SCCA AWARDS DINNER 2021-2022

Ashley Noffke Medal

 (points as at the end of Round 7)

5 Points

  • Brendan Kelly, Caloundra CC
  • Luke McInnes, Maroochydore CC
  • Josh Brady, Gympie Gold CC
  • Sam Curtis, Coolum

8 Points

  • Dom Taylor, Tewantin-Noosa
  • Preston White, Caboolture
  • Glenn Batticciotto, Caboolture

9 Points

  • Jeremy Schultz, Glasshouse
  • Chris Wright, Tewantin-Noosa

12 Points

  • Callum Stitt, Maroochydore

Division 1 T20 Premiers

Congratulations to the Tewantin-Noosa CC, Premiers for Season 2021-2022 

Melinda Shelley, Chair of the Women’s Cricket Committee provides a brief overview of the season and presents the Minor Premiers and Premiers for the Tier 1 Women’s Competition.

Minor Premiers and Premiers for the Tier 1 Women’s Competition

Minor Premiers and Premiers:  Yandina

 Third consecutive year for Yandina winning this premiership.

SCCA Tier 1 Minor Premiers and Premiers Yandina CC

Player of The Final was Tammy McCord

Men’s Competition 1-Day Premiership Trophies:

  • Division 7:        Cooroy-Eumundi Green
  • Division 6:        Landsborough
  • Division 5:        Palmwoods
  • Division 4:        Glasshouse
  • Division 3:        Burpengary
  • Division 2:        Yandina
  • Division 1:        Tewantin-Noosa

Ashley Noffke Medal

 (after round 14)

15 Points

  • Chris Wright, Tewantin-Noosa CC
  • Josh Brady, Gympie Gold

16 Points

  • Sam Underhill, Caloundra CC

17 Points

  • Brendan Kelly, Caloundra CC
  • Luke McInnes, Maroochydore CC

18 Points

  • Lewis Waugh, Tewantin-Noosa CC
  • Conor Corlet, Caboolture Sports CC

28 Points

  • Glenn Batticciotto, Caboolture Sports CC

30 Points

  • Preston White, Caboolture Sports CC

Individual Batting and Bowling Awards

TIER 1 WOMEN

TAYLOR FITZGERALD
CALOUNDRA CC
289 runs @ 114.50. HS 60*


Division 1 MEN BATTING AGGREGATE

GLENN BATTICCIOTTO
CABOOLTURE SPORTS CC
964 runs @ 80.33
(4 x 100s, 5 x 50s, HS 133)

Division 2 MEN BATTING AGGREGATE

MATTHEW LENNON
PALMWOODS CC
643 runs @ 45.93
(1 x 100s, 6 x 50s, HS 112)

Division 3 MEN BATTING AGGREGATE

STEPHEN HELLIWELL
BURPENGARY CC
464 runs @ 92.80
(2 x 100s, 2 x 50s, HS 136*)


Division 4 MEN BATTING AGGREGATE

BEN DIGGLES
GLASSHOUSE DISTRICTS CC
693 runs @ 49.50
(2 x 100s, 6 x 50s, HS 116)

Division 5 MEN BATTING AGGREGATE

CHRIS BLUNT
MAROOCHYDORE CC
470 runs @ 39.17
(4 x 50s, HS 73*)

Division 6 MEN BATTING AGGREGATE

GLENN PROVOST
CALOUNDRA CC
414 runs @ 69.00
(2 x 100s, HS 122)


Division 7 MEN BATTING AGGREGATE

BEN CHRISTENSEN
COOROY-EUMUNDI CC
387 runs @ 77.40
(2 x 100s, 1 x 50, HS 119)

TIER 1 WOMEN BOWLING AGGREGATE

SOPHIE ISMAIL
COOLUM CC
22 wickets @ 7.23. BB 5/9

Division 1 MEN BOWLING AGGREGATE

PRESTON WHITE
CABOOLTURE SPORTS CC
49 wickets @ 11.45
(4 x 5WI, 1 x 10WM, BB 8/32)


Division 2 MEN BOWLING AGGREGATE

JAKEB VALENTE
MAROOCHYDORE CC
34 wickets @ 11.94
(1 x 5WI, BB 4/29)

Division 3 MEN BOWLING AGGREGATE

SAMUEL MOORE
PALMWOODS CC
28 wickets @ 8.43
(3 x 5WI, 1 x 10WM, BB 6/37)

DIVISION 4 MEN BOWLING AGGREGATE

MICHAEL LAMB
PALMWOODS CC
32 wickets @ 14.47
BB 4/22

DIVISION 7 MEN BOWLING AGGREGATE

LACHLAN BRAUND
NAMBOUR CC
23 wickets @ 14.52
(1 x 5WI, BB 5/28)


DIVISION 5 MEN BOWLING AGGREGATE

BRETT LETHBORG
BURPENGARY CC
32 wickets @ 13.53
(1 x 5WI, BB 5/15)

DIVISION 6 MEN BOWLING AGGREGATE

HUNTER SCHELL
PALMWOODS CC
32 wickets @ 15.47
BB 4/28

Ashley Noffke Medal

(end of Round 18)

  • Glenn Batticciotto, Caboolture Sports CC
  • Jeremy Schultz, Glasshouse Districts CC
  • Lewis Waugh, Tewantin-Noosa CC
  • Nick Wallace, Nambour CC
  • Preston White, Caboolture Sports CC

Dinner

2-Day Competition Minor Premiers and Premiers

MINOR PREMIERS 

Division 1

Tewantin-Noosa CC

Division 2

Palmwoods CC

Division 3

Cooroy-Eumundi CC

Division 4

Glasshouse District CC

Division 5

Palmwoods CC

Division 6

USC CC

Division 7

Nambour CC

PREMIERS

Division 1

Tewantin-Noosa CC

Division 2

Palmwoods CC

Division 3

Cooroy-Eumundi CC

Division 4

Wamuran-Stanley River CC

Division 5

Palmwoods CC

Division 6

USC CC

Division 7

Cooroy-Eumundi CC

Division 1 Merit Team of the Year Medallions

  1. Lewis Waugh
    Tewantin-Noosa CC
  2. Jeremy Schultz
    Glasshouse Districts CC
  3. Glenn Batticciotto
    Caboolture Sports CC
  4. Nicholas Wallace
    Nambour CC
  5. Brendan Kelly
    Caloundra CC
  6. Preston White
    Caboolture Sports CC
  1. Cody Pyne
    Tewantin-Noosa CC
  2. Sam Underhill
    Caloundra CC
  3. Dom Taylor
    Tewantin-Noosa CC
  4. Ben Laughlin
    Tewantin-Noosa CC
  5. Tom Stewart
    Tewantin-Noosa CC

Spirit of Cricket Award, Women’s Competition

Maroochydore Cricket

11

Respect for Cricket Award

Yandina Cricket Club

21

Yandina Cricket Club

Spirit of Cricket Award

Caloundra Cricket Club

Mieke Fortune Spirit of Cricket Award

Kerry Cowling

Coolum Cricket Club

Kerry Cowling Mieke Fortune Award

All-Rounder, Women’s Tier 1 Competition

Julia Brown

Palmwoods CC

Julia Brown Palmwoods Tier 1 Allrounder

All-Rounder, Men’s Competition Grades 2-7

Matthew Lennon

Palmwoods CC

81

All-Rounder, Men’s Competition Division 1

Preston White

Caboolture Sports CC

71

Division 1 Wicket Keeping Award

Cody Pyne

Tewantin-Noosa CC

Cody Pyne Tewantin Noosa Wicketkeeping

Volunteer of the Year Award

Jeremy Schultz

Glasshouse Districts CC

Volunteer of The Year

The Ashley Noffke Medal

With 29 points were:

  • Luke McInnes, Maroochydore CC and
  • Brendan Kelly, Caloundra CC

With 33 points were:

  • Nick Wallace, Nambour CC and
  • Jeremy Schultz, Glasshouse Districts CC

With 34 points:

  • Ben Laughlin, Tewantin-Noosa CC

With 37 points, a newcomer in the tally:

  • Sam Underhill, Caloundra CC

With 45 points:

  • Lewis Waugh, Tewantin-Noosa CC

2nd Place:

  • Glenn Batticciotto on 48 points

The 2021-2022 Ashley Noffke Medal Winner:

Preston White on 54 points

Stay Connected

More Updates

Copy of Scorchers General_image tile (1)
Awards Dinner 202324 (2)
U16 bulls masters (1)
U15 Paul Pink
Read More